.

Programunk lehetőséget biztosít a devizás bizonylatok, bankok, pénztárak és egyéb főkönyvi számok automatikus átértékeléseinek könyvelésére. (Használatához deviza modul szükséges.) A "Zárás-nyitás / Évzárás, évnyitás funkciók / Átértékelések" menüpont elindításával érhető el ez a funkció..

A menüpont indulásakor kigyűjti a rendszer, hogy melyik főkönyvi számokhoz vannak már könyvelve átértékelések, majd az alábbi táblázat jelenik meg.


Ebben az ablakban megadható, hogy melyik főkönyvi számok legyenek átértékelve. Ha még üres a táblázat, akkor a rendszer automatikusan feltölti a vevői és szállítói gyökér számokkal (ha vannak partner csoportok, akkor azok alapján, ha nincsenek, akkor az alapadatok alapján), valamint a devizás pénztár és devizás bank számokkal. Természetesen lehet felvenni új sorokat, és törölni is a már meglévő sorokat. Vevő és szállító esetében lehet csak megadni alábontott vagy gyökér főkönyvi számokat; minden más esetben csak könyvelhető főkönyvi szám adható meg.

Az "Átértékelés" ikonra kattintva, vagy az F5 billentyűt megnyomva megjelenik egy adatbekérő ablak. Itt megadható az átértékelés dátuma (általában a mérlegforduló nap, de évközi átértékelésnél más dátum is lehet),  az átértékelések technikai száma, valamint az árfolyam különbözet számok. Ezeket a főkönyvi számokat az alapadatokból jeleníti meg a rendszer, és az OK gomb megnyomása után vissza is rögzíti oda, ha esetleg átírásra kerültek (az árfolyam nyereséget és veszteséget csak akkor rögzíti vissza az alapadatok közé, ha ott könyvelhető szám van megadva).


Az árfolyamok mezőben az átértékelés napi árfolyamok látszanak a különböző devizanemek esetében. Itt megtekinthetők és szükség esetén átírható az árfolyamok. A módosítások visszarögzülnek az árfolyam törzsbe.


Ha minden szükséges adat rendelkezésre áll, akkor az OK gomb megnyomásával elindul a tételek átértékelése. Abban az esetben, ha egy átértékelendő tételnek nincs megadva az átértékelés napi árfolyama, akkor azt a rendszer bekéri az átértékelések végrehajtása közben, majd berögzíti az árfolyam törzsbe. Az átértékelések egyik oldalán mindig a megadott technikai szám fog szerepelni, és ennek a számnak az egyenlege alapján generál a program egy könyvelési sort, aminek a segítségével levezeti ezt az egyenleget az árfolyam nyereség vagy veszteség főkönyvi számára. (Devizás könyvvezetés esetén a Forint értékek üresen maradnak, és csak az elsődleges devizanem lesz kitöltve.) Az átértékelés eredményét lehet ellenőrizni a könyvelt tételek szűrése menüpontban.


Szükség esetén az átértékelés év közben és év végén is elvégezhető. FONTOS, hogy ha esetleg újra át kell értékelni a főkönyvi számokat egy adott dátumra, akkor a korábbi átértékelést előbb ki kell törölni. Ebben segítséget adhat az átértékelendő főkönyvi számokat tartalmazó táblázatban a "Visszavonás" ikon vagy az F7 billentyű. Egy táblázatban megjelennek a már lerögzített átértékelések; annyi sor lesz látható, ahányszor el lett indítva az átértékelés. Az átértékelés dátuma és időpontja az átértékelés futtatásának ideje (nem az átértékelés számításának dátuma). A megfelelő sort kiválasztva az összes akkori átértékelést visszavonja, vagyis törli a rendszer a könyvelésből.


Az egyes főkönyvi számok átértékelései külön is visszavonhatók az adott soron a "<< Visszavonás >>" mezőben enterezve. Ilyenkor az adott főkönyvi szám összes átértékelése törlésre kerül attól függetlenül, hogy esetleg több részletben lett átértékelve. FONTOS, hogy ha a főkönyvi számok átértékelései így egyesével kerülnek visszavonásra, akkor a technikai szám egyenlegét az árfolyam nyereségre vagy veszteségre levezető könyvelési tételt kézzel kell hozzáigazítani a visszavonás utáni állapothoz (vagy ha minden átértékelés soronként kerül törlésre, akkor ezt a sor kézzel kell törölni).

FONTNOS!Az aktív időbeli elhatárolások esetében átértékelést nem kell végezni, a számviteli teljesítés napján érvényes árfolyamon szükséges forintosítani ezzel válnak költséggé forintban ezek a tételeket.

A passzív időbeli elhatárolások esetében szükséges átértékelést végezni a korábbi időszakot érintő érték erejéig az előző időszak 12.31-én érvényes árfolyamával.